Organization

Local organizing committee:
Oeyvind Brandtsegg
Anna Xambo Sedo
Trond Engum
Andreas Bergsland
Alexandra Murray-Leslie
Sara R. Martin
Karolina Jawad &
Ulrik Antoniussen Hamøy
Asbjørn Tiller
Daniel Formo
Mathieu Lacroix
Ada M. Hoel
Tone Åse

ICLI Steering Committee:
Alex McLean (University of Leeds/FoAM Kernow)
Kate Sicchio (New York University)
Adriana Sa (EAVI / Goldsmiths, University of London)
Miguel Carvalhais (ID+ / University of Porto)
Thor Magnusson (MIPTL / University of Sussex)
Sally Jane Norman (SHL / University of Sussex)
Maria Chatzichristodoulou (London South Bank University)
Rui Penha (Escola Superior de Musica e Artes do Espectaculo)
Oeyvind Brandtsegg (Norwegian University of Science and Technology)

ICLI Scientific Committee:
Amy Alexander - UCSD
Marije Baalman - nescivi
Andreas Bergsland - Norwegian University of Science and Technology
Gilberto Bernardes - University of Porto, Faculty of Engineering and INESC TEC
Øyvind Brandtsegg - Norwegian University of Science and Technology
Carlos Caires - Escola Superior de Música de Lisboa
Pedro Cardoso - Faculty of Engineering / Faculty of Fine Arts, University of Porto Miguel Carvalhais - INESC TEC / Faculdade de Belas Artes, Universidade do Porto
Chris Kiefer - University of Sussex Cécile Chevalier - University of Sussex
Marco Conceição - Escola Superior de Música e Artes do Espetáculo - Politécnico do Porto
Trond Engum - Norwegian University of Science and Technology
Alice Eldridge - University of Sussex
Carla Fernandes - Universidade NOVA de Lisboa
Daniel Formo - Norwegian University of Science and Technology
Pete Furniss- Goldsmiths, University of London
José Alberto Gomes - CITAR/School of Arts, Portuguese Catholic University
Carlos Guedes - New York University
Rob Hamilton - Stanford University, CCARMA
Enrike Hurtado Mendieta EHU
Daniel Jones - Goldsmiths, University of London
Francisca Rocha Gonçalves - FEUP Mathieu Lacroix - Norwegian University of Science and Technology
Luís Leite - ESMAD / FEUP
Filipe Lopes - ESMAD / CIPEM-INETmd / uniMAD
Michael Lyons - Ritsumeikan University
Thor Magnusson - Music Department, University of Sussex
Sara Martin - Norwegian University of Science and Technology
Andrew McPherson - Queen Mary University of London
David Ogborn - McMaster University
Rui Penha - ESMAE / INESC TEC
Pedro Duarte Pestana - UCP
André Rangel - Universidade Católica Portuguesa e Universidade do Porto
Luisa Ribas - FBAUL
Ryan Ross Smith - State University of New York at Oneonta
Cristina Sá CITAR / UCP
Diemo Schwarz - Ircam - CNRS STMS
Águeda Simó - Universidade da Beira Interior
Jeff Snyder - Snyderphonics
Edwin van der Heide - Leiden University
Anna Xambó - Norwegian University of Science and Technology
Martin Zeilinger - Ontario College of Art & Design (OCAD) University

Collaborators

NTNU ARTEC, Meta.Morf, Dokkhuset, Rockheim, NTNU

collaboration logos